BAFRA BELEDİYESİ VE İŞKUR PROTOKOLÜ
Belediyemiz Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile imzaladığı işbirliği protokolü çerçevesinde oluşturduğu İŞKUR Başvuru Merkezi çalışmalarına başladı.


Belediyemiz ve Türkiye İş Kurumu Samsun İl Müdürlüğü arasında karşılıklı işbirliği protokolü Başkanımız Zihni Şahin ve Türkiye İş Kurumu Samsun İl Müdürü Tahsin Bayar tarafından imzalandı.

Belediyemiz tarafından oluşturulan İŞKUR Başvuru Merkezi 24 Mart itibariyle çalışmalarına başladı.

Belediyemiz Kültür Sanat Merkezi bünyesinde yer alan İŞKUR Başvuru Merkezinde iş arayanların kaydı almak ve güncellemek,iş arayanların profiline uygun açık işyerleri sorgulamak,iş başvurusu almak ve güncellemek,işsizlik sigortası başvurusu talep dilekçesini sisteme kayıt etmek ve talep dilekçesi ile ödeme planını sorgulamak ve işgücü uyum programlarına başvuru yapmak ve takip etmek gibi işlemler yapılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkanımız Zihni Şahin “İlçemizdeki işsizlik sorununda Bafra Belediyesi olarak çözüm oluşturacak tüm alternatifleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.Bu bakış açısıyla İş ve İşçi Bulma Kurumuyla imzaladığımız protokol çerçevesinde İŞKUR Başvuru Merkezimizi hayata geçirdik” dedi.

------------------------------------------------------------------------------
süper bir uygulama sayın başkanımız Zihni ŞAHİNE bir kez daha teşekkür ediyorum...

ÜÇPINAR İLKÖĞRETİM OKULUNDA ŞEHİTLERİMİZ ANILDI
Üçpınar İlköğretim Okulunda,1915 yılında Çanakkale Savaşı`nda ebediyete uğurladığımız şehitlerimiz ve o günden bugüne kadar vatan savunmasında yitirdiğimiz tüm şehitlerimiz anısına 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı düzenlendi. Üçpınar İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni Mustafa Can ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mustafa Baş’ın hazırladığı program izleyenler tarafından büyük beğeniyle karşılandı.

Çanakkale savaşları 1.Dünya Savaşı`nın seyrini değiştiren, Türk’ün gücünü dünyaya bir kez daha duyuran, tarihe “ Çanakkale geçilmez “sözünü yazdıran büyük bir destandır. Üçpınar İlköğretim Okulun’da bunun bilinciyle bu büyük destanın gururunu ve hüznünü birlikte yaşadıklarını gösterdi.. Programda bu zaferin sevincini yaşarken, vatan sevdası ile canını vatan için feda eden şehitlerimizin de hüznü hissedildi..

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın ardından şiirler, konuşmalar, Atatürk ‘ün hatıraları ile devam etti. O günler adeta zihinlerimizde yeniden canlandırıldı.Tiyatro sevadalısı bir grup öğrencinin performansı ile adeta savaşı tüm gerçekliğiyle ,tüm çıplaklığıyla yeniden yaşadık.Çanakkale Belgeseli ve Kınalı Ali’nin öyküsüyle Türk milletinin yüceliğine ve Türk askerinin kahramanlığına tekrar şahit olduk.

Okul korosu, Sınıf Öğretmeni Selma Karaman rehberliğinde hazırladığı türkülerle kulaklarımızın pasını sildi.1-A sınıfı ve 3-A sınıfı çalışmaları ile programa renk kattı. Programın bitişinde Çanakkale sırtlarından tek kolunu kaybetmiş ama azmi ve vatan sevgisiyle daha da güçlenmiş kahraman Türk askerini canlandıran Ferit Yasan isimli öğrenci, vatan ve bayrak üzerine şehitlerimizin vasiyetini dillendirdikten sonra şanlı türk bayrağını öperek, Okul Müdürü Hacı Avcı’ya teslim etti.

Programın sonunda Üçpınar İlköğretim Okulu Müdürü Hacı Avcı, "Bizler biliyoruz ki, bu vatan uğruna canını feda eden binlerce şehide borcumuzu ödeyemeyiz.Bugün bu topraklarda yaşıyorsak ve rahat nefes alabiliyorsak bu onların eseridir.Şimdi bizler de Türkiye Cumhuriyeti’nin öğretmenleri, öğrencileri olarak bu vatana sonsuza dek sahip çıkacağımıuza söz veriyoruz" dedi. Ve emeği gecen tüm öğretmenlere teşekkür etti.

BAFRA DEDELİ YİBO’DA “BİR ÖĞRENCİ BİR FİDAN”PROJE TÖRENİ
Bafra Dedeli YİBO’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Bir Öğrenci Bir Fidan” Projesinin 2.Etap Meyve Fidanı dikimi ve “Mavi Gök Yeşil Yaprak” Projesi kapsamında Orman İşletme Müdürlüğünün desteği ile ağaç dikimi töreni yapıldı.

Program saat 12.00’da başladı.Törene Bafra Kaymakamı Ayhan BOYACI,Garnizon Komutanı,Jandarma Komutanlığı,İlçe Milli Eğitim Müdürü,Bafra Devlet hastanesi Başhekim ve Müdürü,Özel İdare Müdürü,Orman İşletme Müdürü,İlçe Tarım Müdürü,Milli Eğitim Şube Müdürleri,İl Tarım Müdürlüğü, Bafra Devlet hastanesi Başhekim Yardımcısı,Daire Amirleri,Okul Müdür,Müdür Yardımcısı ve Öğretmenleri,İlçe Milli Eğitim Personeli,Dedeli Köyü Muhtarı ve köy halkı vs. katıldı.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Okul Müdürü Şerif DURAN’ın açılış ve selamlama konuşması ile başladı..İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer YAYLA konuşmalarının ardından .Daha sonra Bafra Kaymakamı Ayhan BOYACI konuşmalarını yaparak ağaç dikmenin ve yetiştirmenin çocuk yetiştirmek kadar önemli bir görev olduğundan bahsettiler.Geçen yıl proje kapsamında okul bahçesine 300 tam bodur elma didildiğini bu yıl ise 2.etap kiraz fidanı dikileceğinden bahsettiler.Nerede ve hangi şartlarda olursa olsun ağaç dikilmesi ve yetiştirilmesinin önemini belirttiler.

Daha sonra Okul İngilizce Öğretmeni Esin ATYGÜN’ün hazırlamış olduğu okul Folklör ekibinin gösterisi sunuldu.Gösterinin ardından fidanlar toprakla buluşturuldu.Fidan dikiminden sonra köy halkının hazırlamış olduğu keşkek ve yağlı yanıçın ikramı ile program sona erdi.

İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy`u Anma Günü

Her yıl olduğu gibi bu yılda Üçpınar İlköğretim Okulu genelinde düzenlenen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri coşkuyla kutlandı.

Üçpınar İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Özkan Çelik tarafından hazırlanan program doğrultusunda okulumuz öğretmenleri ve öğrencilerine Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı ve İstiklal Marşı’nın seslendirilişi ile ilgili video sunumları izlettirilmiş olup günün anlam ve önemine uygun “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” adlı orotoryo ve “İstiklal Marşımızın Kabulü” adlı oyun izleyicilerle paylaşılmıştır.

Bağımsızlığımızın sembolü olan Türk Bayrağı 10 kıtadan ve 41 dizeden oluşan Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve adına İstiklal Marşı adı verilen milli bir marş ile 12 Mart 1921 tarihinde taçlandırılmıştır.

Ulusal bağımsızlığa aşık olan bir millet olarak Kurtuluş Savaşı’nın en kritik dönemlerinde TBMM Hükümeti tarafından 500 lira ödüllü bir marş yazma yarışması düzenlenmiş ve ülke genelinde yarışmaya 724 adet şiir gönderilmiştir. Seçici kurul gönderilen marşlardan hiçbirini beğenmeyerek yarışmaya para ödülü nedeniyle katılmayan Mehmet Akif Ersoy’u ikna etmiş ve kısa bir zaman dilimi içerisinde bugün 75milyon kişinin göğsünü kabartarak seslendirdiği milli marşımız oluşturulmuştur. Yarışmadaki 500 liralık ödül ise Türk ordusuna bağışlanmıştır.

Mehmet Akif Ersoy “Allah ne bana ne de bu millete bir daha marş yazdırmayı nasip etmesin” diyerek bağımsızlığa olan düşkünlüğünü ve milletine olan inancını belirtmiştir. Tarih sahnesine çıktığı günden bu yana daima bağımsız yaşamaya aşık olan milletimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği Türk Gençliği ile her geçen gün aydınlık bir geleceğe doğru ilerleyecektir.

BAFRA TSO’DAN ÜYELERİNE YENİ BİR EĞİTİM, YİNE BİR EĞİTİM “ELEKTRONİK TİCARETBafra Ticaret ve Sanayi Odası Üye eğitimleri kapsamında devam ettirdiği eğitim programlarına yenisini ekleyerek üyelerine e-ticaret konusunda bilgiler verdi.Bafra Ticaret ve sanayi Odası’nın bu ayki eğitiminde Ondokuz Mayıs Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Yetkin Bulut’un anlatımı ile üyelerine elektronik ticaret konulu eğitim semineri verildi.Eğitim programına Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Birol Elevli de katıldı.Elektronik Ticaret eğitim programını slayt sunumları ve video örnekleri ile ele alan Yrd.Doç. Dr.Yetkin Bulut Yeni Ekonomi:E-Ekonomi,Yeni ekonomiden kaynaklanan değişimin işletmelere yansıması ,e - ticaret, e – iş, elektronik ticaret türleri, İşletmeler Arası Elektronik Ticaret konularını ele alarak ; “e - ticaret alışveriş odaklı bir işlemin internet ortamında gerçekleştirilmesidir. Yani bir alım satım işlemini ifade etmektedir (herkese açık olan ağ üzerinden yapılan ticari bir faaliyettir). Ürünlerin, servisin, bilginin ve paranın değişiminin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi ve yeni bir iş platformu, Farklı bir ticaret ortamı (sanal olarak) yaratılmasıdır.”dedi.

Ayrıca Ülkemizde e-devlet sistemde Vatandaşların internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden tek noktadan ve güvenle faydalanabilmesi amacıyla kurulmuştur.Sisteme entegrasyonu tamamlanan kurumların hizmetleri, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sunulabilmekte, vatandaşlar Şifre, e-İmza ya da Mobil İmza ile sisteme giriş yaparak sadece kendisine ait bilgilere erişebilmekte ve güvenle işlem yapabilmektedir” diyen Bulut “sonuç olarak Uzun vadeli çıkarlarınızı göz önüne alarak, bilişim ve internet teknolojilerinden yararlanma, elektronik ticaret yapma kararını vermesi gereken sizlersiniz. E- dünyada, e-ekonomide rekabet edememe durumuna düşebilir ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir ya da rekabet üstünlüğü elde etme fırsatı bulabilirsiniz. Bunun için e-işletme yolunda harekete geçmeniz gerekiyor” dedi.

-------------------------------------------------------------------------------------
bu eğtime bizzat katılan biri olarak aldığım bilgiler beni çok daha farklı yerlere götürdü.
eğitim için katkı sağlayanlara ve eğitime katılan hocalarımıza teşekkür ediyorum.


BAFRA İÇİN FAKÜLTEMİZİ İSTİYORUZ.Neden Katılmalıyım?


Sevgili Bafralılar, Bafra\'da doğmuş veya doğmamış, yaşamış, yolu düşmüş, yolundan geçmiş, suyundan içmiş, köyüne gitmiş, pidesinden tatmış, fırında sazan ve ızgarada hamsi yapmış, barajında balık tutmuş, 29 Ekim’de Gazi Pasa’da Cumhuriyeti kutlayıp, Büyük Camisinde cuma kılmış, sele sepet top kandilde evleri ve sokakları dolaşmış, akrabasını ziyarete gelmiş, burası neresi kardeşim ters tarafa gidiyoruz deyip köprüden tornistan geri dönmüş, düğün günü Çetinkaya Köprüsünden geçmiş, manda yoğurdunu bıçakla kesip, manda kaymağından lokum yemiş, deltasında kuşları gözlemleyip, yılkı atlarını doyasıya seyretmiş, tütün kırıp, zifir yemiş, çeltik tarlalarında sivrilerin gazabına uğramış, dört tepe üzerinde Kalkolitik ve İlk Tunç çağlarıyla Erken Hitit dönemine ilişkin yerleşmeler olan İkiz Tepeyi ziyaret etmiş, Asar\\\'dan Kapıkaya\\\'ya bakıp doğduğu güne dualar edenler, İlyaslıda, Gökçe ağaçta tütün bakanlar, Elifli depolarında piknik, Barış köyünde Arnavut böreği yiyenler;

BAFRA İÇİN HEPİMİZ: FAKÜLTEMİZİ İSTİYORUZ...

BİR İMZA DA SEN AT

İMZA KAMPANYASI İÇİN TIKLAYINIZ

BU YUKARIDAKİ YAZI İÇİN YAZIDA VE TÜM BU YAPILANLARDA EMEĞİ GEÇENLER İÇİN
ŞAHSIM VE AİLEM ADINA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.


 CEMALETTİN CANKURT

ANTALYA TARIM FUARINDA BAFRA STANDI İLGİ ODAĞI OLDU

136 Kurum ve Firmanın stand açtığı Anfaş FreshAntalya 2010 “4. Uluslararası Meyve, Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarında Bafra standı yoğun ilgi gördü.

Karadeniz genelinden tek katılımcı olmasıyla dikkat çeken Bafra standı 3 gün süren fuarın en fazla ziyaret edilen standı oldu.

Bafra standını ziyaret eden Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr.Ferhat Şeşli “Bafra Ovasında yetişen ürünlerin böylesi bir platformda sergilenmesi oldukça önemli.Böylelikle Bafra Ovasının ürünlerin tanıtım ve pazarlama konusunda daha etkin olacağına inanıyorum.” Dedi.

Bafra standını;Fuar süresince Hollanda,Hindistan,
İran,İsrail,İtalya,Azerbeycan,Bulgaristan,Hırvatistan,
Macaristan,Mısır,İngiltere,Estonya,Almanya,Ürdün,Lübnan,
Fas,Umman,Filipinler,Romanya,
Rusya,Slovakya,Sudan,Suriye,Tunus,Irak’tan market zincirleri,i
thalatçılar,sebze meyve komisyoncuları,ayrıca Bafra’lı çiftçi kafilesi ziyaret etti.

Türkiye’nin sektöründeki tek fuarı olan Fresh Antalya Tarım Fuarına 31 ülkeden 7000’in üzerinde sektör profesyonelin ziyaret etti. Fuarda yurtiçi ve yurtdışından136 firma stand açtı.

Yurtiçi ve yurtdışı sözleşmelerinin yenilendiği, rekabet avantajlarının artırıldığı, tarım işletmelerinin kontrollü üretim ve markalaşmaya teşvik edileceği, ürün sonrası sektörün ihtiyacı olan işleme ve ambalaj teknolojilerinin ve sektör hizmetlerinin yer aldığı Anfaş Fresh Antalya Fuarı Türkiye sebze-meyve ihracatı açısından büyük önem taşıyor.